Drewniane podłogi do twojego domu. Jakie deski wybrać?

O pięknych i ciepłych w dotyku drewnianych podłogach myśli każdy urządzając swój dom. 

Do wyboru mamy lite deski lub klepki o różnych wymiarach oraz podłogi warstwowe zbudowane z obłogu i sklejki. Warstwa wierzchnia takiej podłogi jest zwykle zrobiona ze szlachetnego gatunku drewna europejskiego lub egzotycznego, na warstwy spodnie przeznacza się tańsze gatunki sklejki.

Podłogi drewniane dwuwarstwowe zazwyczaj klei się do podłoża. Trójwarstwowe można przykleić albo ułożyć jako tak zwaną podłogę pływającą, której elementy nie są na stałe mocowane do podłoża i ścian.

Podłogi drewniane

Podłoga drewniana lita czy warstwowa? jaką z nich wybrać ?

Trudno o jednoznaczną odpowiedź. Drewno pracuje, zmienia się pod wpływem zmian wilgotności i temperatury – raz pęcznieje, raz wysycha. W podłodze z litego drewna mogą początkowo powstawać szczeliny, czasem zaczyna ona skrzypieć. Posadzka warstwowa z pewnością w mniejszym stopniu będzie podlegała sezonowym zmianom. Warto pamiętać, że grubość warstwy obłogu w podłogach warstwowych wynosi do 4 mm do 6mm, a w deskach – do 15 mm. W praktyce oznacza to, że lite podłogi drewniane posłużą dłużej, nawet dziesiątki lat, bo będzie je można wielokrotnie cyklinować i odświeżać.

Jakie drewno na podłogi wybrać

To jak długo będzie nam służyła drewniana podłoga, w dużej mierze zależy od gatunku drewna. Z rodzimych najtwardsze i najbardziej odporne na zmiany temperatury są dąb, jesion i buk, dlatego poleca się je do salonu czy przedpokoju. Sosna – co prawda najtańsza, ale bardzo miękka – sprawdzi się właściwie tylko w sypialni. Do kuchni lub łazienki najlepiej wybierać gatunki egzotyczne, merbau, jatoba, iroko czy tek. Charakteryzują się bowiem odpornością na zmiany wilgotności, co zawdzięczają dużej zawartości olejków eterycznych.

Podłogi drewniane

Jak wykończyć drewniane podłogi?

Różne sposoby wykończenia sprawiają, że nawet to samo drewno przybiera inny wygląd. Barwienie może przyciemnić i podkreślić usłojenie albo rozjaśnić, a nawet rozbielić gdy chcemy urządzić mieszkanie w stylu prowansalskim lub skandynawskim. Szczotkowanie i piaskowanie efektownie postarzy powierzchnię i uwypukli naturalną strukturę drewna, nada mu nieco rustykalny wygląd. Z kolei fazowanie drewnianej podłogi podkreśli krawędzie desek i uwydatni granice między nimi. W naszej ofercie znajdziesz podłogi w z każdym wykończeniu. Podłoga drewniana lakierowana wymaga mniej zabiegów pielęgnacyjnych niż olejowana. Wystarczy przetrzeć ją ścierką zwilżoną wodą z detergentem. Lakier dobrze chroni drewno przed plamami, ale może się zarysować i popękać, a w szczeliny będzie się dostawała woda. Takich uszkodzeń nie da się naprawić tak łatwo jak w posadzce olejowanej.

Olej do drewnianej podłogi podkreśla urodę drewna, pogłębia jego kolor, wydobywa rysunek słojów. Preparat jest wchłaniany przez drewno, dzięki czemu chroni je przed wilgocią, a podłoga „oddycha”. Olej nie nadaje podłodze połysku i bardziej niż lakier podkreśla jej ewentualne niedoskonałości. Jest za to uniwersalny, można go stosować we wszystkich pomieszczeniach i zabezpieczać nim niemal wszystkie gatunki drewna. Olejowana powierzchnia drewnianej podłogi jest jednak dość wrażliwa i trzeba od razu ścierać rozlany sok, kawę, czerwone wino, bo łatwo o trwałe przebarwienia. Powinno się ją raz w miesiącu wyczyścić specjalnym preparatem i wypolerować. Zaletą jest to, że łatwo samodzielnie usunąć drobne uszkodzenia – naprawiane miejsce wystarczy przetrzeć papierem ściernym i ponownie zaolejować.  

Wosk do drewnianej podłogi.

Częściowo wnika w powierzchnię – powstaje cienka warstwa, która lepiej niż olej zabezpiecza drewno przed wnikaniem płynów. Zwykle stosuje się go na podłogę drewnianą wcześniej pokrytą olejem.

Podłogi drewniane

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl